Calf Club NZ 2021 Results

Samen NZ

Champion National Champion (Leading, Rearing & Conformation)

  1. Eva Muir
  2. Danielle Giles (Patches)
  3. Isabelle Bishell
  4. Lochlan Wood
  5. Lina Buhre

Social League

  1. Amber turnbull
  2. Melissa Jensen
  3. Lily Murray
  4. Kalani Thompson-Ashford
  5. Cady-maree Barriball

Northland

Primary/Intermediate

Leading

  1. Charlie Williams
  2. George Williams
  3. Erin Bartz
  4. Oscar Peake
  5. Ruby Williams

Rearing

  1. George Williams
  2. Charlie Williams
  3. Ruby Williams
  4. Oscar Peake
  5. Erin Bartz

Dairy Type

  1. George Williams
  2. Charlie Williams
  3. Ruby Williams
  4. Oscar Peake
  5. Erin Bartz

Highschool

Leading

  1. Aimee Crowson
  2. Alyssa Bishop

Rearing

  1. Aimee Crowson
  2. Alyssa Bishop

Beef Type

  1. Alyssa Bishop

Dairy Type

  1. Aimee Crowson

Auckland

Primary/Intermediate

Leading

  1. James Kier
  2. Eva Muir
  3. Nadia Hedis
  4. AJ Riley
  5. Zoe Irwin Parsons

Rearing

  1. Eva Muir
  2. James Kier
  3. AJ Riley
  4. Taylor Webb
  5. Nadia Hedis

Beef Type

  1. Eva Muir
  2. Zoe Irwin Parsons
  3. Taylor Webb

Dairy Type

  1. AJ Riley
  2. James Kier
  3. Nadia Hedis
  4. Olivia Grant

Highschool

Leading

  1. Charlise Benson

Rearing

  1. Charlise Benson

Dairy Type

  1. Charlise Benson

North Waikato

Primary/Intermediate

Leading

  1. Fergus Fulton
  2. Hollie Fulton
  3. Fletcher Fulton
  4. Alexis Hansen
  5. Elijah Gread

Rearing

  1. Hollie Fulton
  2. Alexis Hansen
  3. Mitchell Hansen
  4. Xavier Gread
  5. Hunter Fulton

Beef Type

  1. Hunter Fulton
  2. Alexis Hansen
  3. Mitchell Hansen

Dairy Type

  1. Xavier Gread
  2. Hollie Fulton
  3. Fletcher Fulton
  4. Elijah Gread
  5. Charlie McGill

Highschool

Leading

  1. Jacoba Gread
  2. Tayla Hansen with Pumpkin
  3. Tayla Hansen with Bubbles

Rearing

  1. Tayla Hansen with Bubbles
  2. Jacoba Gread
  3. Tayla Hansen with Pumpkin

Beef Type

  1. Tayla Hansen with Bubbles

Dairy Type

  1. Jacoba Gread
  2. Tayla Hansen with Pumpkin

Hauraki

Primary/Intermediate

Leading

  1. Emma Wiggins
  2. Noah Gibbs
  3. Tayler Gibbs
  4. Bella Walmsley
  5. Ruby Gibbs

Rearing

  1. Bella Walmsley
  2. Emma Wiggins
  3. Tayer Gibbs
  4. Noah Gibbs
  5. Ruby Gibbs

Beef Type

  1. Noah Gibbs
  2. Bella Walmsley

Dairy Type

  1. Tayler Gibbs
  2. Ruby Gibbs
  3. Emma Wiggins

Highschool

Leading

  1. Summer Gibbs
  2. Poppie Balm
  3. Ella Wiggins
  4. Ella Wallace
  5. Celena Earl with Bella

Rearing

  1. Summer Gibbs
  2. Poppie Balm
  3. Ella Wiggins
  4. Celena Earl with Liam
  5. Monica Earl with Maggie

Beef Type

  1. Ella Wallace
  2. Monica Earl with Rickee
  3. Celena Earl with Liam

Dairy Type

  1. Summer Gibbs
  2. Ella Wiggins
  3. Poppie Balm
  4. Celena Earl with Bella
  5. Monica Earl with Maggie

Morrinsville

Primary/Intermediate

Leading

  1. Rylee Davies
  2. Brooke Shultz
  3. Finn Goudswaard
  4. Addison Davies
  5. Natalie Keen

Rearing

  1. Brooke Shultz
  2. Finn Goudswaard
  3. Rylee Davies
  4. Addison Davies
  5. Greer Gemmell

Beef Type

Dairy Type

  1. Greer Gemmell
  2. Addison Davies
  3. Brooke Shultz
  4. Finn Goudswaard
  5. Rylee Davies

East Waikato

Primary/Intermediate

Leading

  1. Marcus Lind
  2. Katy-Rose Anderton
  3. Summer Olding
  4. Lucy O’Reilly
  5. Ava Fowlie

Rearing

  1. Lucy O’Reilly
  2. Summer Olding
  3. Michael Edwards
  4. Marcus Lind
  5. Sophie Burgess

Beef Type

  1. Michael Edwards
  2. Marcus Lind

Dairy Type

  1. Summer Olding
  2. Lucy O’Reilly
  3. Sophie Burgess
  4. Alex Burgess
  5. Katy-Rose Anderton

Waipa

Primary/Intermediate

Leading

  1. Adam Watson
  2. Ashynne Wise
  3. Phillippa McEwan
  4. Carolyn McEwan
  5. Cassandra Wise

Rearing

  1. Ashlynne Wise
  2. Cassandra Wise
  3. Jamie Spiers with Wendy
  4. Jamie Spiers with Candy
  5. Alexi Buchanan

Beef Type

  1. Cassandry Wise
  2. Alexi Buchanan
  3. Ashlynne Wise
  4. Jamie Spiers with Wendy

Dairy Type

  1. Adam Watson
  2. Autumn Hawkings
  3. Jamie Spiers with Candy
  4. Phillipa McEwan
  5. Carolyn McEwan

Otorohanga

Primary/Intermediate

Leading

  1. Aviva Mudge
  2. Zachary Mudge
  3. Jade McTamney
  4. Pippa Earwaker
  5. Laura Connolly

Rearing

  1. Zachary Mudge
  2. Aviva Mudge
  3. Jade McTamney
  4. Laura Connolly
  5. Vanessa Connolly

Dairy Type

  1. Amelia Brewster
  2. Caleb Mudge
  3. Jade McTamney
  4. Zachary Mudge
  5. Aviva Mudge

Highschool

Leading

  1. Ellie-May Riddell

Rearing

  1. Ellie-May Riddell

Dairy Type

  1. Ellie-May Riddell

South Waikato

Primary/Intermediate

Leading

  1. George Coker
  2. Amber Turnbull
  3. Sarah Milne
  4. Lilly Murray
  5. Aria Abrams

Rearing

  1. George Coker
  2. Amber Turnbull
  3. Aria Abrams
  4. Annabelle Milne
  5. Maddison Swan

Beef Type

  1. Sarah Milne
  2. Annabelle Milne
  3. Maddison Swan
  4. Dennis Swan
  5. Levi Church

Dairy Type

  1. George Coker
  2. Lilly Murray
  3. Amber Turnbull
  4. Sabian Abrams
  5. Aria Abrams

Highschool

Leading

  1. Grace Thomas-Humphrey
  2. Blayke Murray

Rearing

  1. Grace Thomas-Humphrey
  2. Blayke Murray

Dairy Type

  1. Blayke Murray
  2. Grace Thomas-Humphrey

Bay OF Plenty

Primary/Intermediate

Leading

  1. Alexia Gordon
  2. Alexander Macdonald
  3. Bella Walker
  4. Conrad Gordon
  5. Isla Macdonald

Rearing

  1. Alexia Gordon
  2. Alexander Macdonald
  3. Bella Walker
  4. Lucy Wattam
  5. Amber Cleaver

Beef Type

  1. Conrad Gordon
  2. Wilson Carter
  3. Madeleine Carter
  4. Amber Cleaver

Dairy Type

  1. Isla Macdonald
  2. Alexia Gordon
  3. Alexander Macdonald
  4. Bella Walker
  5. Alexis Ogle

North Taranaki

Primary/Intermediate

Leading

  1. Shani McClutchie
  2. Boston Joblin
  3. Sienna Joblin
  4. Annabella Aldridge with Tigger
  5. Sinea Aldridge

Rearing

  1. Sienna Joblin
  2. Boston Joblin
  3. Kaylee Lepper
  4. Shani McClutchie
  5. Rosie Mehring

Beef Type

  1. Annabella Aldridge with Tigger
  2. Boston Joblin

Dairy Type

  1. Kaitlin Mehring
  2. Shani McClutchie
  3. Sienna Joblin
  4. Kaylee Lepper
  5. Giah Mehring

Mid Taranaki

Primary/Intermediate

Leading

  1. Cady-Maree Barriball
  2. Estelle Croot
  3. Kaylee Taylor
  4. Jaxson Wood
  5. Kate Schrader

Rearing

  1. Kaylee Taylor
  2. Jaxson Wood
  3. Cady-Maree Barriball
  4. Chloe Muggeridge
  5. Dayna Wood

Dairy Type

  1. Chloe Muggeridge
  2. Jaxson Wood
  3. Kaylee Taylor
  4. Cady-Maree Barriball
  5. Cayna Wood

Highschool

Leading

  1. Riley Taylor

Rearing

  1. Riley Taylor

Dairy Type

  1. Riley Taylor

South Taranaki

Primary/Intermediate

Leading

  1. Violet Simons
  2. Melissa Jensen
  3. Ella Clarkson
  4. Kelsey Perrett
  5. Emily Cleaver

Rearing

  1. Violet Simons
  2. Melissa Jensen
  3. Kelsey Perrett
  4. Emily Cleaver
  5. Guy Perrett

Beef Type

  1. Ella Clarkson

Dairy Type

  1. Kelsey Perrett
  2. Violet Simons
  3. Melissa Jensen
  4. Emily Cleaver
  5. Guy Perrett

East Manawatu

Primary/Intermediate

Leading

  1. Kody Wood
  2. Ruby Trubshaw
  3. Lochlan Wood
  4. Logan Baker
  5. Ruby Parker-Munn

Rearing

  1. Ruby Moore
  2. Hollie Giddens
  3. Bradley Ireland
  4. Allegra Ditchfield
  5. Maddie Giddens

Beef Type

  1. Lochlan Wood
  2. Logan Baker
  3. Charlotte Fouhy
  4. Amelia Fouhy
  5. Samantha Fawcett

Dairy Type

  1. Kody Wood
  2. Ruby Moore
  3. Hollie Giddens
  4. Ellen Ireland
  5. Ruby Trubshaw

Highschool

Leading

  1. Nikki Baker
  2. Haylee Baker

Rearing

  1. Nikki Baker
  2. Haylee Baker

Dairy Type

  1. Nikki Baker
  2. Haylee Baker

West Manawatu

Primary/Intermediate

Leading

  1. Paige True
  2. Pippa True
  3. Jack Pedersen
  4. Cameron Pedersen
  5. Charlotte Pedersen

Rearing

  1. Sophie Dickson
  2. Paige True
  3. Jack Pedersen
  4. Pippa True
  5. Charlotte Pedersen

Beef Type

  1. Jack Pedersen
  2. Cameron Pedersen
  3. Maddox Heron
  4. Malachi Heron

Dairy Type

  1. Pippa True
  2. Paige True
  3. Alistair Pedersen
  4. Charlotte Pedersen
  5. Amos Heron

Highschool

Leading

  1. Ben Lawrie

Rearing

  1. Ben Lawrie

Beef Type

  1. Ben Lawrie

South Island

Marlborough

Primary/Intermediate

Leading

  1. Hunter O’Donnell
  2. Katie Templeman with Evanlyn
  3. Lorna O’Donnell
  4. Issac Templeman with Cecelia
  5. Katie Templeman with Henrietta

Rearing

  1. Hunter O’Donnell
  2. Katie Templeman with Evanlyn
  3. Katie Templeman with Henrietta
  4. Matty Templeman with Lola
  5. Issac Templeman with Halt

Beef Type

  1. Katie Templeman with Henrietta
  2. Issac Templeman with Halt
  3. Max Templeman with Erak
  4. Matty Templeman with Scout

Dairy Type

  1. Katie Templeman with Evanlyn
  2. Hunter O’Donnell
  3. Issac Templeman with Cecelia
  4. Matty Templeman with Lola
  5. Max Templeman with Cassandra

Westland

Primary/Intermediate

Leading

  1. Levi Gardiner
  2. Ashlee Gregge
  3. Jack Gregge
  4. Kobe Gardiner
  5. Chloe Gregge

Rearing

  1. Kobe Gardiner
  2. Jack Gregge
  3. Ashlee Gregge
  4. Chloe Gregge
  5. Levi Gardiner

Beef Type

  1. Levi Gardiner
  2. Jack Gregge

Dairy Type

  1. Chloe Gregge
  2. Kobe Gardiner
  3. Ashlee Gregge

North Canterbury

Primary/Intermediate

Leading

  1. Dianica Minson
  2. Thomas Henderson
  3. Lily Pearse
  4. Taylor Rutherford

Rearing

  1. Taylor Rutherford
  2. Dianica Minson
  3. Lily Pearse
  4. Thomas Henderson

Dairy Type

  1. Thomas Henderson
  2. Dianica Minson
  3. Lily Pearse
  4. Taylor Rutherford

South Canterbury

Primary/Intermediate

Leading

  1. Margratt Russell
  2. Paige Stewart
  3. Hunter Illingworth
  4. Oliva Stewart
  5. Skye Crossen

Rearing

  1. Hunter Illingworth
  2. Margratt Russell
  3. Paige Stewart
  4. Skye Crossen
  5. Oliva Stewart

Beef Type

  1. Hunter Illingworth

Dairy Type

  1. Paige Stewart
  2. Margratt Russell
  3. Oliva Russell
  4. Skye Crossen

Southland

Primary/Intermediate

Leading

  1. Annika Buhre
  2. Dannielle Giles with Evie
  3. Dannielle Giles with Patches
  4. Tamara Treymane
  5. Kayla Anderton-Swindells

Rearing

  1. Annika Buhre
  2. Anna Janssen
  3. Andrew Giles
  4. Dannielle Giles with Patches
  5. Dannielle Giles with Evie

Beef Type

  1. Anna Janssen
  2. Dannielle Giles with Patches
  3. Chris Janssen

Dairy Type

  1. Annika Buhre
  2. Tamara Treymane
  3. Dannielle Giles with Evie
  4. Andrew Giles
  5. Kayla Anderton-Swindells

Highschool

Leading

  1. Kimberley Simmons
  2. Lina Buhre

Rearing

  1. Lina Buhre
  2. Kimberley Simmons

Dairy Type

  1. Lina Buhre
  2. Kimberley Simmons

Video

Primary/Intermediate

Leading

  1. Riley Brown
  2. Isabelle Bishell
  3. Jemma Hanna
  4. Sylvia Wright
  5. Kenmay Christensen

Rearing

  1. Isabelle Bishell
  2. Carl Lynch
  3. Sylvia Wright
  4. Jemma Hanna
  5. Riley Brown

Beef Type

  1. Carlisle Christensen
  2. Carl Lynch
  3. Sylvia Wright
  4. Jemma Hanna
  5. Riley Brown

Dairy Type

  1. Isabelle Bishell
  2. Kenmay Christensen

Highschool

Leading

  1. Alex Lynch

Rearing

  1. Alex Lynch

Dairy Type

  1. Alex Lynch